Rainis “Mēness meitiņa” (1925). Anotācija

TipsTeksts
Valodalatviešu
URIhttp://dom.lndb.lv/data/obj/66151
AutorsCīrule, Astrīda, 1948-
Oriģināla radīšanas datums2015
PriekšmetsRainis, Jānis, 1865-1929 -- Kopsavilkumi
SaiteMēness meitiņa : novella no Dagdas skiču burtnīcas - Rainis, Jānis, 1865-1929 - 1925
Objekta saitehttps://runa.lnb.lv/66151/
Saistītie objekti
Rainis, Jānis, 1865-1929
Li, Bai, 701-762
Konfūcijs, 551-479 p.m.ē.
Gautama Buddha
Nirvāna
Kliģere, Olga, 1898-1990
Anša Gulbja izdevniecība
Mēness meitiņa : novella no Dagdas skiču burtnīcas
Dzīve un darbi : biografija un kopoti raksti : 11 sējumos
Addio bella : no Dagda skicu burtnicas
Čūsku vārdi
Uz mājām : trimdnieka sapnis starp diviem ceļiem
Sudrabota gaisma : mana dzimtenes gada Fata Morgana 2 : No Dagdas skiču burtnīcas
Objekta teksts
Rainis "Mēness meitiņa" (1925)

(No Dagdas skiču burtnīcas)

Raiņa "Dagdas piecas skiču burtnīcas" sastāv no dažādos laika posmos uzrakstītām daļām - "Addio bella", "Čūsku vārdi", "Uz mājām", "Sudrabota gaisma" un "Mēness meitiņa". Rainis pats šos dzejoļu krājumus nosaucis par novelēm, kas veido liriskā varoņa Dagdas dzīves romānu. "Šī vienība bija vispirms izjusta tikai kā iekšēja, kā Dagdas liktenis, kurš norisinājās viņa dvēseles attiecībās pret ārējo pasauli. Nebija arī domāta sākumā romāna forma. Izauga dzejoļi paši no sevis, kā zemei izaug zāle, bez dārznieka māksliskas izvēles. Dzejoļos kā dienasgrāmatā izsacījās dienu secenība un dvēseles pārdzīvojumi. […] izrādījās, ka tas ir romāns par vienu dzīvi, organisks radījums", atzīst dzejnieks.

Kaut arī Mēness meitiņas motīvam ir daudz senākas saknes, darbs pie krājuma norit laikā no 1922. gada līdz 1924. gadam. Raini rosina latviešu teikas par meitu mēnesī un indiešu literatūra, kurā izplatīts mēness kults. Grāmatā ievīti dažādi orientāli motīvi - ķīniešu dzejnieks Li Tai-pe, Konfūcijs, Buda, nirvāna u.c. Krājums tiek veidots kā novele, kur ietverti Dagdas dienasgrāmatas fragmenti prozā. To datējumi aizsākas pavasarī un noslēdzas vēlā rudenī. Daudziem mīlestības dzejoļiem ierosmi devušas attiecības ar Olgu Kliģeri. Rainis izmantojis viņas dienasgrāmatu un sarunas, veidojot dzejoļus dialoga formā. "Mēness meitiņas" sižeta līnija stāsta par Dagdas pēkšņi uzliesmojušo mīlestību, kas aizkavē viņu atstāt dzimteni. Novelas atrisinājums ir traģisks, mīlestībai pietrūcis dziļuma, to drupinājusi savstarpēja neuzticēšanās, kas izraisa šķiršanos. Dagda aiziet uz atjaunotni. Viņš šo koncentrēto dzīves posmu uzskatījis par sapni:

"Dzīve sapnis, sapnis klīst, -

Kaut tik sapnis nesāpētu!

Sapnis klīda, - kaut tik sāpes

Vēl pēc sapņa nepaliktu!"

"Mēness meitiņa" ir viens no skaistākajiem Raiņa mīlas lirikas krājumiem. Dzejoļu krājums iznāk Anša Gulbja apgādā 1925. gadā.