Jānis Rainis “Sudrabota gaisma” (1921). Anotācija

TipsTeksts
Valodalatviešu
URIhttp://dom.lndb.lv/data/obj/66125
AutorsCīrule, Astrīda, 1948-
Oriģināla radīšanas datums2015
PriekšmetsRainis, Jānis, 1865-1929 -- Kopsavilkumi
SaiteSudrabota gaisma : mana dzimtenes gada Fata Morgana 2 : No Dagdas skiču burtnīcas - Rainis, Jānis, 1865-1929 - 1921
Objekta saitehttps://runa.lnb.lv/66125/
Saistītie objekti
Rainis, Jānis, 1865-1929
Latvija
Šveice
Anša Gulbja izdevniecība
Vidbergs, Sigismunds, 1890-1970
Sudrabota gaisma : mana dzimtenes gada Fata Morgana 2 : No Dagdas skiču burtnīcas
Dzīve un darbi : biografija un kopoti raksti : 11 sējumos
Addio bella : no Dagda skicu burtnicas
Čūsku vārdi
Uz mājām : trimdnieka sapnis starp diviem ceļiem
Mēness meitiņa : novella no Dagdas skiču burtnīcas
Objekta teksts
Rainis "Sudrabota gaisma" (1921)

Mana dzimtenes gada fatamorgāna

(No Dagdas skiču burtnīcas)

Raiņa "Dagdas piecas skiču burtnīcas" sastāv no dažādos laika posmos uzrakstītām daļām - "Addio bella", "Čūsku vārdi", "Uz mājām", "Sudrabota gaisma" un "Mēness meitiņa". Rainis pats šos dzejoļu krājumus nosaucis par novelēm, kas veido liriskā varoņa Dagdas dzīves romānu. "Šī vienība bija vispirms izjusta tikai kā iekšēja, kā Dagdas liktenis, kurš norisinājās viņa dvēseles attiecībās pret ārējo pasauli. Nebija arī domāta sākumā romāna forma. Izauga dzejoļi paši no sevis, kā zemei izaug zāle, bez dārznieka māksliskas izvēles. Dzejoļos kā dienasgrāmatā izsacījās dienu secenība un dvēseles pārdzīvojumi. […] izrādījās, ka tas ir romāns par vienu dzīvi, organisks radījums", atzīst dzejnieks.

Ieceres krājumam radušās 1912. un 1916. gadā. Darba turpināšanai Rainis pievēršas 1920. gada beigās pēc pirmo trīs Dagdas skiču burtnīcu iznākšanas. Krājuma centrā ir sievietes tēls ar visplašāko simboliku. Radāmajās domās Rainis raksta, ka sieviete ir "māte, glābēja, kultūra, daile, cerība arī valstij." Krājuma forma veidota līdzīga grāmatai "Addio bella". Dzejas rindās pavīd Olīvijas tēls, kas mijas ar virkni citu sieviešu vārdu. Impresionistiskās sajūtas rāda dzimtenes ainas, kas savijas ar Šveices atmiņām. Tomēr Dagdas izjūtās iezogas zināma rezignācija. Sākumā grāmata iecerēta kā prieks par atgriešanos mājās. Gada laikā gaist daudzas ilūzijas. "Tā ir pilna sveicieniem un pati liels sveiciens jaunajai dzimtenei. Bet sēras skaņas drīz sāka jaukties priekā un lielais prieks pārvērsties par feju - Fata Morgānu," Rainis raksta, skaidrojot nosaukuma maiņu. Bet, neskatoties uz visu, krājums izskan kā mīlas dziesma sievietei:

"Jūs dzimtenei un dzīvei simbols esat,

Jūs visu lietu skaistā pamtskaņa,

Jūs mazās rokās pasauls loku nesat."

"Sudrabota gaisma" iznāk Anša Gulbja izdevniecībā 1921. gadā. Vāku zīmējis Sigismunds Vidbergs.