Jānis Rainis “Uz mājām” (1920). Anotācija

TipsTeksts
Valodalatviešu
URIhttp://dom.lndb.lv/data/obj/66123
AutorsCīrule, Astrīda, 1948-
Oriģināla radīšanas datums2015
PriekšmetsRainis, Jānis, 1865-1929 -- Kopsavilkumi
SaiteUz mājām : trimdnieka sapnis starp diviem ceļiem - Rainis, Jānis, 1865-1929 - 1920
Objekta saitehttps://runa.lnb.lv/66123/
Saistītie objekti
Rainis, Jānis, 1865-1929
Slobodska (Krievija)
Latvija
Anša Gulbja izdevniecība
Purvītis, Vilhelms, 1872-1945
Uz mājām : trimdnieka sapnis starp diviem ceļiem
Dzīve un darbi : biografija un kopoti raksti : 11 sējumos
Addio bella : no Dagda skicu burtnicas
Čūsku vārdi
Sudrabota gaisma : mana dzimtenes gada Fata Morgana 2 : No Dagdas skiču burtnīcas
Mēness meitiņa : novella no Dagdas skiču burtnīcas
Treji loki
Objekta teksts
Rainis "Uz mājām" (1920)

Trimdinieka sapnis starp diviem ceļiem

(No Dagdas skiču burtnīcas)

Raiņa "Dagdas piecas skiču burtnīcas" sastāv no dažādos laika posmos uzrakstītām daļām - "Addio bella", "Čūsku vārdi", "Uz mājām", "Sudrabota gaisma" un "Mēness meitiņa". Rainis pats šos dzejoļu krājumus nosaucis par novelēm, kas veido liriskā varoņa Dagdas dzīves romānu. "Šī vienība bija vispirms izjusta tikai kā iekšēja, kā Dagdas liktenis, kurš norisinājās viņa dvēseles attiecībās pret ārējo pasauli. Nebija arī domāta sākumā romāna forma. Izauga dzejoļi paši no sevis, kā zemei izaug zāle, bez dārznieka māksliskas izvēles. Dzejoļos kā dienasgrāmatā izsacījās dienu secenība un dvēseles pārdzīvojumi. […] izrādījās, ka tas ir romāns par vienu dzīvi, organisks radījums", atzīst dzejnieks.

Dagdas skiču trešā burtnīca "Uz mājām" ir tapusi ļoti ilgā laikā. Tās centrā ir trimdinieka ceļš uz mājām un tām garām. Virkne dzejoļu ir rakstīti 1903. gadā, atgriežoties no Slobodskas Latvijā. 1906. gadā Rainis turpina trimdinieka ceļa tēmu, tēlojot braucienu cauri bērnības zemei pretī nezināmai nākotnei. Detalizētāk krājums tiek izstrādāts 1919. gadā. Gaidāmā atgriešanās Latvijā aktualizēja idejas par Dagdas ceļa meklējumiem. To iezīmē nodaļu nosaukumi. "Vienīga aina" tēlo bērnības pasauli Berķenelē ar māju, dārzu, gatvi, ezeru. Tomēr tālāk ceļš ved "Mājām garām". Tās kļūst par "sapni starp diviem ceļiem". Noslēguma nodaļa "Skrējējs" akcentē trimdinieka nerimtīgos klaiņojumus bez miera un dzimtenes.

"Kam pakaļ skrēji? tik sapnim."

"Vai tu vēl sapnis esi, tu, Latvija brīvā?", vaicā Rainis. "Uz mājām" iznāk Anša Gulbja izdevniecībā 1920. gadā. Vāku zīmējis Vilhelms Purvītis. Tajā pašā laikā iznāk arī pirmo trīs daļu apkopojums ar nosaukumu "Treji loki".