Jānis Rainis “Čūsku vārdi” (1920). Anotācija

TipsTeksts
Valodalatviešu
URIhttp://dom.lndb.lv/data/obj/66121
AutorsCīrule, Astrīda, 1948-
Oriģināla radīšanas datums2015
PriekšmetsRainis, Jānis, 1865-1929 -- Kopsavilkumi
SaiteČūsku vārdi - Rainis, Jānis, 1865-1929 - 1920
Objekta saitehttps://runa.lnb.lv/66121/
Saistītie objekti
Rainis, Jānis, 1865-1929
Šveice
Anša Gulbja izdevniecība
Purvītis, Vilhelms, 1872-1945
Čūsku vārdi
Dzīve un darbi : biografija un kopoti raksti : 11 sējumos
Addio bella : no Dagda skicu burtnicas
Uz mājām : trimdnieka sapnis starp diviem ceļiem
Sudrabota gaisma : mana dzimtenes gada Fata Morgana 2 : No Dagdas skiču burtnīcas
Mēness meitiņa : novella no Dagdas skiču burtnīcas
Treji loki
Objekta teksts
Rainis "Čūsku vārdi" (1920)

(No Dagdas skiču burtnīcas)

Raiņa "Dagdas piecas skiču burtnīcas" sastāv no dažādos laika posmos uzrakstītām daļām - "Addio bella", "Čūsku vārdi", "Uz mājām", "Sudrabota gaisma" un "Mēness meitiņa". Rainis pats šos dzejoļu krājumus nosaucis par novelēm, kas veido liriskā varoņa Dagdas dzīves romānu. "Šī vienība bija vispirms izjusta tikai kā iekšēja, kā Dagdas liktenis, kurš norisinājās viņa dvēseles attiecībās pret ārējo pasauli. Nebija arī domāta sākumā romāna forma. Izauga dzejoļi paši no sevis, kā zemei izaug zāle, bez dārznieka māksliskas izvēles. Dzejoļos kā dienasgrāmatā izsacījās dienu secenība un dvēseles pārdzīvojumi. […] izrādījās, ka tas ir romāns par vienu dzīvi, organisks radījums", atzīst dzejnieks.

Dagdas skiču otro burtnīcu "Čūsku vārdi" Rainis bija aizsācis jau pirms krājuma "Addio bella". Pirmās ieceres radās jau 1908. gadā. Dzejnieks pēkšņi Šveicē sajutis bērnībā iemīļotas lauku puķes danckas smaržu. "Viņa man sauca atmiņā manu bērnību un manu dzimteni. "Tas bij tik sen" - ieskanējās man dvēselē, un uz šīs ieskaņas, uz šī teiciena ir uzbūvēts viss dzeju cikls "Čūsku vārdi". Viss krājums ir manu bērnības atmiņu simbols," atceras Rainis. Sākumā top atsevišķi dzejoļi, bet krājums tiek veidots no 1916. gada līdz 1920. gada rudenim. Atšķirībā no pirmās daļas impresionistiskā stila šis krājums iegūst filozofisku nokrāsu. Čūskas simbols iezīmē dzīves, nāves un mūžīgas atjaunotnes dialektiku.

"Ir čūska - nāve: dzelons mokām biedē;

Ir čūska - nemirtne;

Ir čūska - atjaunotne: dzeļot dziedē."

Trimdas garīgās vientulības apziņa liek pārvērtēt nodzīvoto dzīvi. Atskaites punkts liek domāt par atjaunotni, pilnveidošanos jaunā darbā un attīstības lokā.

"Kas prasīs pēc, cik tevis ciesta posta?

Bet tik - cik tevis austa dzīves josta,"

uzskata Rainis. "Čūsku vārdi" iznāk Anša Gulbja izdevniecībā 1920. gadā. Vāku zīmējis Vilhelms Purvītis. Tajā pašā laikā iznāk arī pirmo trīs daļu apkopojums ar nosaukumu "Treji loki".